Wygrana po dwóch dogrywkach

Autor: Tomasz Leśkiewicz. Publikacja: 30 styczeń 2021r. godz.: 18:09.

Podopieczni trenera Tomczyka zanotowali 3 wygraną z rzędu, pokonując po dwóch dogrywkach rezerwy Śląską Wrocław 102:94. Najwięcej punktów dla Pogoni zdobył Wojciech Pisarczyk 24.

Pogoń Prudnik - TBS Śląsk II Wrocław 102:94 (26:21, 24:13, 14:20, 15:25, d. 9:9, 14:6)

Pogoń: Pisarczyk 24, Sanny 20, Nowakowski 19, Mordzak 13, Janiak 9, Sroka 9, Garwol 4, Kutta 4, Madziar 0.
Śląsk: Gordon 24, Tomczak 19, Żeleźniak 16, Walski 14, Bożenko 11, Leńczuk 7, Wójcik 3, Marchewka 0, Rompa 0, Strzępek 0.

Dla obu drużyn piątkowy mecz był istotny dla układu w ligowej tabeli. Pogoń w każdym spotkaniu stara się uciec ze strefy spadkowej, a Śląsk walczy o fazę play off. Było wiadomo, że to spotkanie będzie niezwykle trudne. Już w pierwszej odsłonie toczyła się wyrównana i zacięta walka na parkiecie. Biało-niebiescy przez dłuższy czas mieli problem, aby przebić się przez szczelną obronę rywali. Kluczem do jej przełamania okazały się rzuty z dystansu Wojciecha Pisarczyka oraz Damiana Janiaka. Dopiero pod koniec pierwszej zdołaliśmy odskoczyć na kilka punktów 26:21. W kolejnej kwarcie Pogoń zdominowała młody zespół Śląska. Z każdą akcją powiększała swoją przewagę, która wyniosła nawet już 18 punktów 48:30. Po zmianie stron zawodnicy trenera Stojkova nie zamierzali odpuszczać i podjęli rękawicę. Po drugiej stronie parkietu z każdą minutą rozkręcał się Kacper Gordon, co gorsze rywale zaczęli również trafiać zza łuku (do przerwy 0/11 za 3). Śląsk zdołał zniwelować straty do 7 punktów (52:45). Przed 4 kwartą prowadziliśmy 64:54. Jak się później okazało, że na krótko. Rywale z czasem coraz mocniej napierali, a Pogoń nie mogła znaleźć skutecznej recepty na dobrą grę Śląska. Na 5 minut przed końcem Śląsk wyszedł na prowadzenie 70:69. Od tej chwili rozpoczęła się wojna nerwów. Gra się wyrównała, a prowadzenie przechodziło z rąk do rąk. Na niespełna 30 sek. przed końcem prowadziliśmy 79:77, ale „trójkolorowi” zdołali jeszcze odpowiedzieć punktami Szymona Tomczaka. W ostatniej akcji 4 kwarty piłkę na wygraną miał Damian Janiak. Ostatecznie w regulaminowym czasie gry był remis po 79. Dogrywkę lepiej rozpoczęła drużyna z Dolnego Śląska, która prowadziła już 83:79. Pogoń zdołała się otrząsnąć i po punktach Janiaka oraz Pisarczyka wyszliśmy na prowadzenie 84:83. Końcówka dogrywki to wojna psychologiczna podczas rzutów wolnych, lepiej z niej wybrnęli biało-niebiescy. Do kolejnego remisu doprowadził Wojtek Pisarczyk. Po pierwszej dogrywce nie poznaliśmy zwycięscy (88:88). W drugiej dogrywce Pogoń zagrała już zdecydowanie skuteczniej w ataku, nie dając żadnych szans na wygraną rywalom. W kluczowych momentach zaczął również punktować kapitan prudniczan Grzegorz Mordzak (98:92). Ostatecznie spotkanie zakończyło się wygraną biało-niebieskich 102:94. Naszej drużynie udało się odrobić, także 7 punktową stratę z pierwszego meczu we Wrocławiu.

W najbliższą sobotę nasi zawodnicy udadzą się na Derby Opolszczyzny, do Opola.

Graliśmy konsekwentnie swoją koszykówkę i to przyniosło końcowy sukces. Zespół ze Śląska jest bardzo mocnym zespołem, grają szybką koszykówkę. Na przełomie trzeciej, czwartej kwarty złapali świetną passę. Kacper Gordon trafił trzy razy za trzy, dołożył jeszcze lay-upa, co daje 11 punktów i stąd udana ich pogoń. My też oddawaliśmy dobre rzuty. Natomiast gdzieś piłka wykręcała się z obręczy. Doszli nas, trochę nerwów. Doświadczenie jest po naszej stronie. Byłem spokojny, że w dogrywce to wygramy. O wygranej zdecydowało doświadczenie i chęć zwycięstwa. Nakręcamy się. Jesteśmy coraz mocniejsi, rośniemy w siłę. Widać na naszych twarzach uśmiechy, tego wcześniej brakowało. Każde zwycięstwo nas buduje, daje nam siłę. Jesteśmy naprawdę dobrym zespołem, a nasze miejsce w tabeli zupełnie tego nie odzwierciedla. Pniemy się do góry. Mam nadzieję, że uda nam się dojść jak najwyższej. W naszej grze niewiele się zmieniło. Poziom emocji się zmienił. Chcemy wygrywać. Uśmiechamy się. Cieszymy się koszykówką. Jesteśmy waleczni. To wszystko w nas było, tylko dopiero teraz się aktywowało.  Szkoda, że tyle czasu straciliśmy. Myślę, że to zagwarantuje nam dobre granie. – mówił po zakończonym spotkaniu Wojciech Pisarczyk.